Tagi

27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu, by uczcić pamięć 6 milionów Żydów zamordowanych przez Niemców podczas II wojny światowej.  Data święta, uchwalonego przez Zgromadzenie Ogólne ONZ w 2005 r., nie została wybrana przypadkowo. Tego dnia w 1945 r. został wyzwolony niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny Auschwitz-Birkenau – obecnie jedno z najważniejszych miejsc pamięci o Zagładzie.

Eva Weaver – Lalki z getta
Mika to żydowski chłopiec, który na początku wojny odziedziczył po dziadku płaszcz i kolekcję pacynek ukrytych w jego przepastnych kieszeniach. Dzięki lalkom i swoim zdolnościom pomaga towarzyszom niedoli oderwać się od wojennej rzeczywistości i choć na chwilę zapomnieć o jej potwornościach.

Krystyna Chiger, Daniel Paisner –
Dziewczynka w zielonym sweterku
Bestsellerowa autobiografia Krystyny Chiger, która w czasie II wojny światowej wraz z grupą uciekinierów z getta przetrwała 14 miesięcy we lwowskich kanałach. Tytułowy zielony sweterek istnieje do dziś. Jest eksponatem w waszyngtońskim Muzeum Holocaustu.

Karen Levine – Walizka Hanny. Historia prawdziwa
Walizka Hany to niezapomniana historia, w której splatają się chwile dawno minione ze współczesnością. Tytułowa walizka przypomina o brutalnych czasach, ale też niesie nadzieję na przyszłość i pokazuje, że każdy z nas potrafi dokonać rzeczy zdawałoby się niemożliwych.

 

Diane Ackerman – Azyl. Opowieść o Żydach ukrywanych
w warszawski ZOO.
W zbombardowanym i zrytym pociskami warszawskim ogrodzie zoologicznym Jan i Antonina Żabińscy podczas niemieckiej okupacji zdołali ocalić przez śmiercią kilkadziesiąt osób, udzielając im schronienia w domu, piwnicach i pustych klatkach po zwierzętach.

Nicoletta Giampietro – Nikt nie wie, że tu jesteś
1942. 12-letmi Lorenzo zostaje wysłany do Sieny do swojej ciotki. Biegając po ulicach starego miasta, poznaje Franca, który podziela jego uwielbienie dla Mussoliniego i marzenie o zwycięstwie Włoch. Ich bezgraniczne oddanie dla sprawy zaczyna się kruszyć, gdy spotykają Daniele, żydowskiego chłopca.

Więcej książek na ten temat tutaj

Źródło: wszystkie powyższe opisy pochodzą z okładek książek.