Tagi

,

Mianem Holokaustu określa się wymordowanie przez Niemców w latach II wojny światowej ludności żydowskiej w Europie, próbę całkowitego zniszczenia żydowskiej cywilizacji – liczącej tysiące lat religii, kultury, języka. W okresie między 1939 a 1945 rokiem zamordowano w okrutny sposób sześć milionów Żydów.( Martin Gilbert). 27 stycznia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Pamięci o Holokauście. Pamietajmy!

John Boyne – Chłopiec w pasiastej piżamie
Wstrząsająca historia pięknej przyjaźni na przekór złu szalejącej wojny. Dwóch chłopców i dwa światy… Obaj urodzili się w tym samym dniu, miesiącu i roku, ale los traktował ich do pewnego czasu zupełnie inaczej.

 

Ida Fink – Wiosna 1941
Autorka patrzy na Holokaust oczami ofiar i tych, którzy „ocaleli do następnego razu”. W jej lakonicznych, świetnie skonstruowanych opowiadaniach nie ma patosu, jest skupienie nad szczegółem, wrażliwość i głęboka prawda
o człowieku.

 

 

Tadeusz Pankiewicz – Apteka w getcie krakowskim
Autor w czasie okupacji hitlerowskiej uczynił ze swojej apteki na terenie getta krakowskiego azyl – pod względem symbolicznym i praktycznym. W niej spotykali się oprawcy
i ofiary. Wspomnienia  są jednym z najważniejszych świadectw dziejów Żydów krakowskich, a zwłaszcza ich tragicznego końca.

 

 

Alina Blady-Szwajger – I więcej nic nie pamietam
Autorka jako człowiek i jako lekarka przeżyła zagładę getta warszawskiego, przeżyła zagładę jego dzieci. Żyła wspólnym życiem ze swoimi małymi pacjentami i była świadkiem ich śmierci. Inaczej niż wielu innych towarzyszyła umieraniu każdego dziecka osobno i umierała po wielokroć,
z każdym z nich. (Marek Edelman)

 

Roma Ligocka – Dziewczynka w czerwonym płaszczyku
Autorka napisała swą biografię po obejrzeniu filmu Lista Schindlera. Postanowiła ponownie przeżyć i opisać to wszystko, o czym tak bardzo starała się zapomnieć: dzieciństwo w getcie, strach, grozę, śmierć bliskich. Swe najwcześniejsze wspomnienia przedstawiła  z perspektywy  małej dziewczynki.

 

Perec Opoczyński – Reportaże z warszawskiego getta
Autor był doświadczonym utalentowanym poetą, prozaikiem i publicysta. Jego reportaże z getta warszawskiego zachowały się w Archiwum Ringelbluma. Jego zmysł obserwacji, przenikliwość i przejrzystość opisu pozwalają wejrzeć w dramatyczną codzienność getta warszawskiego.

 

 

Źródło: wszystkie powyższe opisy pochodzą z okładek książek.