Tagi

, ,

Światowy Dzień Poezji to święto, które ustanowiło UNESCO w 1999 roku. Jego celem jest zachęcanie do czytania poezji, a także tworzenia własnych wierszy. Główne obchody Międzynarodowego Dnia Poezji odbywają się w Paryżu.

Jonasz Kofta – Pamiętajcie o ogrodach
Zbiór wierszy znakomitego satyryka, dramaturga, a przede wszystkim poety, Jonasza Kofty. Składa się on z trzech części, z których pierwsza zawiera wiersze liryczne i satyryczne, druga teksty kabaretowe, a trzecia – teksty znanych i popularnych piosenek.

 

Włodzimierz Wysocki, Bułat Okudżawa, Aleksander Galicz –  Wiersze i ballady
Utwory rosyjskich bardów. Wysocki ocalił rosyjska duszę, Okudżawa – kulturę, Galicz – pamięć. Okudżawa wskrzeszał Rosję cywilizowaną, Galicz śpiewał wprost łagrach, Kołymie, o katach i ofiarach, o Stalinie. Przypominał o tym wszystkim, o czym nie chciano pamiętać. Przypominał i ostrzegał.

Edward Stachura, Włodzimierz Wysocki, Leonard Cohen – Piosenki
Piosenki trzech bardów: Edwarda Stachury, Włodzimierza Wysockiego i Leonarda Cohena. Przekłady Cohena – Maciej Zembaty, przekłady Wysockiego – Michał B. Jagiełło.

 

Wojciech Młynarski – W Polskę idziemy
Wybór wierszy i piosenek o Polsce i Polakach. Autor w felietonach satyrycznych błyskotliwie obserwuje i punktuje polską rzeczywistość. Z obszernego archiwum Autora, zawierającego około 3 tysięcy piosenek, wybrano te, które wędrowały z Autorem przez nasz kraj. Czasem prześmiewcze, niekiedy refleksyjne, zawsze zmuszające do myślenia. Nadal niezmiennie aktualne. Absolutnie.

Agnieszka Osiecka – Sentymenty
Wybór wierszy poetki, pisarki, reżyserki, dziennikarki, autorki ponad dwóch tysięcy tekstów piosenek, skeczy i utworów scenicznych.  Autorka napisała teksty piosenek, które zajmują trwałe miejsce w historii polskiej muzyki rozrywkowej; znalazły się w repertuarze popularnych wykonawców: Maryli Rodowicz, Edyty Geppert, Sławy Przybylskiej, Anny Szałapak, Seweryna Krajewskiego.

Marian Hemar – Dom jest daleko. Polska wciąż jest blisko
W 1968 roku Ignacy Wieniewski napisał o Hemarze – „to nie jest osoba: to jest instytucja. Instytucja, która ma rozmaite departamenty – poezji lirycznej, satyry, fraszki, teatru, kabaretu artystycznego i piosenki. Był autorem tekstów ponad dwóch tysięcy piosenek, m.in. takich szlagierów jak: Kiedy znów zakwitną białe bzyCzy pani Marta jest grzechu wartaTen wąsikNikt, tylko ty, Upić się wartoJest jedna, jedyna.

Więcej propozycji tomików poezji : Światowy Dzień Poezji 2021

Źródło: lubimyczytac.pl