Tagi

,

Światowy Dzień23 lutego obchodzimy Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją, ustanowiony przez Ministerstwo Zdrowia w celu upowszechnienia wiedzy na temat depresji. Czym właściwie jest depresja? Potocznie mianem tym określamy stany obniżonego nastroju, pogorszonego samopoczucia, przygnębienia czy smutku, trwające przez dłuższy czas, pomijając przyczyny tego stanu rzeczy. W medycynie, a dokładniej w psychiatrii, depresja oznacza specyficzny rodzaj zaburzeń nastroju i emocji, uznanych za zjawiska patologiczne. Warto o tym poczytać.

Ambroziak K., Kołakowski A., Siwek K. – Depresja nastolatków : jak ją rozpoznać, zrozumieć
i pokonać
Depresja nie jest chorobą, która dotyka jedynie dorosłych. Zapadają na nią również nastolatki,
a czasem nawet dzieci.Czym jest depresja? Jak często dotyka nastolatki?Jak ją rozpoznać i pomóc pokonać?
Jak odróżnić ją od typowych dla wieku nastoletniego wahań nastroju? Czy depresja wymaga leczenia? W jaki sposób wpływa na myślenie i zachowanie nastolatka? Depresja to choroba XXI wieku. Wiele się o niej mówi, pisze, czyta. Teoretycznie dużo o niej wiemy,
a faktycznie… niestety nadal zdecydowanie za mało. Przykładowo niewielu
z nas ma świadomość, że depresja stanowi poważny problem również wśród nastolatków. Dorastanie jest okresem pełnym napięć i konfliktów, dlatego tak łatwo jest przypisać objawy depresyjne młodzieńczej burzy hormonów.
Nic bardziej mylnego – depresja to poważna choroba, a nie przejaw złego zachowania czy buntu. Autorzy, wybitni specjaliści pracujący na co dzień
z dotkniętymi depresją nastolatkami i ich rodzinami, przygotowali tę książkę, aby pomóc zrozumieć i zaakceptować depresję młodych ludzi oraz właściwie na nią zareagować. Odwołując się do badań i teorii naukowych, wyjaśniają
nie tylko, na czym polega ta choroba, ale również jak ją rozpoznać, jakie pociąga za sobą skutki oraz kiedy i gdzie szukać pomocy. W zrozumiały sposób, z empatią i bazując na rzetelnej wiedzy, tłumaczą, że pokonanie depresji i powrót do zdrowia są możliwe, ale wymagają dużego zaangażowania rodziny osoby chorej. Zawarte w książce materiały dla nastolatka i dla rodziców, komiksy, ćwiczenia oraz liczne opisy przypadków ułatwiają zrozumienie omawianych treści i stanowią ciekawą inspiracjędo codziennej pracy.
Hayes L., Bailey A., Ciarrochi J. – W pułapce myśli – dla nastolatków: jak skutecznie poradzić sobie
z depresją, stresem i lękiem
Jedna z najlepszych książek samopomocowych ostatnich lat stanowi doskonałe połączenie wyników najnowszych badań z niezwykle skutecznymi i praktycznymi poradami do wykorzystania od zaraz. Autorzy proponują zupełnie nowe podejście do starych problemów natury psychicznej: depresji, lęku, stresu czy chronicznego bólu. Terapia akceptacji
i zaangażowania, na której założeniach opiera się tak książka, uczy,
jak zamiast koncentrować się na bolesnych przeżyciach i toksycznych emocjach, być bardziej uważnym na bieżącą chwilę i skupić się na tym,
co jest naprawdę ważne. To właśnie za sprawą uważności i akceptacji możemy podążać w wybranym kierunku i dokonywać odpowiednich wyborów. Dzięki książce czytelnicy: przezwyciężają depresję i lęk, przestaną negatywnie myśleć o sobie, uporają się z bólem emocjonalnym nauczą się akceptować siebie i swoje uczucia.
Cierpienie psychiczne jest nieodłączną częścią życia. Możemy jednak nauczyć się funkcjonować mimo bolesnych przeżyć. Z tej książki dowiesz się,
jak to zrobić. W pułapce myśli to nie tylko fascynujący przewodnik po ludzkim umyśle, ale przede wszystkim rewolucyjne narzędzie służące zmianie własnego życia.

Monika Kotlarek – Depresja : czyli gdy każdy oddech boli
Depresja. Z jednej strony słowo nadużywane, po które sięgamy, by opisać zwykłą chandrę lub przejściowe obniżenie nastroju. Z drugiej statystyki dotyczące zachorowań na depresję bywają niedoszacowane,
bo chorzy, bojąc się stygmatyzacji, nie przyznają się
do swoich dolegliwości. Ale nawet według tych nie do końca wiarygodnych danych depresja to choroba, na którą cierpi 350 milionów ludzi, co czyni z niej jedną z największych plag naszych czasów. Bo czasy faktycznie jej sprzyjają, przynosząc wieczną niepewność jutra.
I w sferze prywatnej, i globalnej.

Stephen Briers – Pokonaj depresję, stres i lęk : czyli terapia poznawczo-behawioralna w praktyce
Autor, doświadczony psycholog kliniczny, krok po kroku wyjaśnia, w jaki sposób można skutecznie walczyć
z depresją, lękiem, złością, fobiami czy niską samooceną, a także jak radzić sobie z codziennymi emocjonalnymi kłopotami.

 

Mirosław Słowikowski – Powiedz stop depresji, lękom i toksycznym ludziom
Autor, doświadczony coach i trener biznesu, zebrał w tej książce sprawdzone metody, które pozwolą zapanować nad przygnębieniem, niskim poczuciem wartości, lękami, apatią, nadpobudliwością czy poczuciem wyalienowania. Jego poradnik rozwoju emocjonalnego ma też praktyczny wymiar, zawiera bowiem zestawy technik i ćwiczeń, które są łatwe i bardzo skuteczne w codziennym zastosowaniu.

Małgorzata Serafin, Marek Sekielski – Jest ok : to dlaczego nie chcę żyć?
Bohaterowie tej książki są wspaniałymi i wrażliwymi ludźmi, którzy po latach zmagania się ze sobą doszli do ściany. Stanęli nad przepaścią. Można tu dorzucić jakiekolwiek inne określenie, ale prawda jest taka, że to, co czuje osoba w depresji, trudno ubrać w słowa. Jednak bohaterom tej ksiązki to się udało. Szczerze i bardzo intymnie opowiedzieli o swoim życiu z depresją.

Drew Ramsey – Co jeść, żeby wzmocnić zdrowie psychiczne : dieta wspomagająca walkę z depresją i lękiem
Najnowsze osiągnięcia naukowe w dziedzinie neuronauki i żywienia, wraz z naszym zrozumieniem połączenia umysł–jelito, dowiodły, że to, jak i co jemy, ma ogromny wpływ na to, jak się czujemy – fizycznie, poznawczo i emocjonalnie. W tej książce dr Drew Ramsey pomaga zrozumieć, w jaki sposób dieta wywiera wpływ na nasze samopoczucie, i udziela odpowiedzi na pytanie: co jeść, żeby wzmocnić zdrowie psychiczne?

Ewa Nowak – Orkan depresja
Szesnastoletni Borys Orkan cierpi na depresję. Środowisko, w którym żyje, dostarcza chłopcu wiele miłości i cierpienia – jak to w życiu. Choroba sprawia, że chłopiec zaczyna widzieć swoje życie jedynie jako pasmo niekończącej się udręki. Samobójcza śmierć sąsiada i toksyczna znajomość z poznanym na oddziale psychiatrycznym Miszą prowadzą Borysa do fascynacji samobójstwem. Otoczony rodziną, znajomymi i serdeczną miłością dziewczyny, Borys odpycha wszystkich i z wolna pogrąża się w samotności. Udręczony chorobą, nie widzi już dla siebie wyjścia…

Yasmin Rahman – Czego ci nie mówię
Olivia, Cara i Mehreen – trzy zwykłe dziewczyny, każda inna. Trzy dziewczyny, które postanowiły popełnić samobójstwo. Żadna nie ma tyle odwagi, by zrobić to samodzielnie, dlatego logują się na stronie MementoMori.com i zostawiają informację o poszukiwaniu partnera do samobójstwa, a algorytm strony dokonuje wyboru. Wydaje ci się, że wiesz, co będzie dalej? Że twórcy Memento.Mori tak pokierują dziewczętami, żeby odwieść je od dramatycznego kroku? Albo wyślą do ich domów terapeutów, którzy pomogą wszystkim uporać się z problemami? Albo skontaktują się z ich rodzicami, żeby ostrzec, co planują dziewczyny? No cóż. To nie jest prosta historia z przewidywalnym finałem. Dlatego warto ją przeczytać. A nawet trzeba.