Anna Czachorowska

czachor7      Młodzież i nauczyciele naszej szkoły spotkali się w Klubie Licealisty „AJA” na wieczorze poetyckim poświęconym poezji ks. Jana Twardowskiego pt. „Wdzięczność”. Uczniowie klasy 2b zaprezentowali spektakl poetycko-muzyczny oparty na twórczości księdza-poety. Gościem wieczoru była p. Anna Czachorowska – poetka, edytorka poezji ks. Jana Twardowskiego, która bardzo pięknie opowiadała o swojej przyjaźni z księdzem, o swoich z Nim spotkaniach. Promowała również niedawno wydany tomik poezji ks. Jana Twardowskiego pt. „”33 wiersze” w swoim opracowaniu.
W drugiej części wieczoru uczniowie klasy 1k: Joasia Karpik, Kasia Dalecka, Paulina Leszczyńska i Adrian Pikalski zaprezentowali kilkanaście wierszy p. Anny Czachorowskiej, zaczerpniętych z jej tomików poezji.

Anna Czachorowska poetka, edytorka poezji ks. Twardowskiego.Urodziła się w Warszawie, dzieciństwo i młodość spędziła w Nasielsku, gdzie ukończyła Liceum Ogólnokształcące. Absolwentka Wydziału Historycznego UW. Obecnie pełni funkcję kierownika Gminnej Biblioteki Publicznej w Jabłonnie. Od 1974 r. mieszka w Legionowie.
Jej wiersze drukowane były w czasopismach „Radar” i „Integracjach”, a także prezentowane na antenie Polskiego Radia. Jest laureatką konkursu na tekst piosenki dla Maryli Rodowicz – w audycji „Lato z Radiem” – 1992 r.
Członek Związku Literatów Polskich ; członek-założyciel Stowarzyszenia Promocji Polskiej Twórczości.. Przyjaźń Anny Czachorowskiej z ks. Janem Twardowskim zaowocowała wieloma działaniami literacko-artystycznymi. W kwietniu 2006 r. w Miejskim Ośrodku Kultury w Legionowie nastąpiło otwarcie wystawy fotograficznej pt. „Skarby księdza Jana”, na której zaprezentowała swoje zdjęcia poety, a w czasopismach „Integracje” i „Poradnik Bibliotekarza” ukazały się jej artykuły pt. „O poezji Jana Twardowskiego”. Opublikowała cztery tomiki poezji.

Kilka opinii znanych osób o poezji Anny Czachorowskiej, zaczerpniętych z jej tomików.

Ks. Jan Twardowski
„Wiersze o miłości bardzo proste, zupełnie bezpretensjonalne, jak to się mówi z „serca do serca”. Jest w nich żar uczucia, zwątpienie, nadzieja, radość i smutek – cierpienie i szczęście zakochanych”.
Zbigniew Jerzyna
„Poetka z wielką odwagą – igra z ostatecznością. Ma w sobie wielką potrzebę obdarowywania. Chce tylko, aby ten dar, bezgraniczne oddanie zostały prze drugą osobę odebrane”.
Agnieszka Osiecka 
„Męskie pióro i dziewczęca wrażliwość”
Prof. Maria Szyszkowski
„Krótkie wiersze zawierają syntezę odczuć, wzruszeń, uczuć i przemyśleń poetki.
Czuje się szczerość”.

Dorota Stalińska
„Mądre, ciepłe wiersze. Pisane ręką subtelnej kobiety i Matki. Pełne tkliwości, pragnienia i tęsknoty.”

prof. Jan Witan
„Poetka stworzyła model liryki popularnej a przeto dostępnej dla wszystkich odbiorców, bez względu na ich poziom wykształcenia. Model ten jest oparty na wzruszeniu i prostocie”.

WYWIAD Z PANIĄ ANNĄ CZACHOROWSKĄ
Czym jest dla Pani pisanie?
Pisanie jest potrzeba podzielenia się uczuciami, próbą porozumienia z drugim człowiekiem swoimi emocjami. Wcześniej traktowałam pisanie także jako formę terapii, wyrzucenie bólu, cierpienia…
Czy czerpie Pani radość z tworzenia swojej poezji?
Dużo radości, jest to forma umożliwiająca zachwycenie się drobiazgami, przyrodą, wiarą…
Czy w dobie komputerów i telewizji, w świecie, gdzie króluje technika widzi Pani jeszcze miejsce dla poezji?
Jest teraz niewielkie zainteresowanie poezją, ale staram się to zmieniać, propagując czytanie, organizując konkursy dla dzieci i młodzieży, miłośników literatury. Myślę, że takie działania wspomagają zainteresowanie poezją. Moim zdaniem wciąż jest miejsce dla poezji…
Czy otrzymuje Pani dowody sympatii, listy od czytelników?
Najbardziej wzruszający był list od Pani z Nowego Dworu, która zapytała, czy mogłaby umieścić fragment mojego wiersza na grobie bliskiej osoby… Miłe słowa zawsze motywują do działania.
W jaki sposób opisałaby Pani swoją poezję osobie, która jeszcze nie zetknęła się z Pani twórczością?
Są to wiersze pisane z potrzeby serca. Określając je posłużę się słowami ks. Jana Twardowskiego moje wiersze są „od serca do serca”. Jest to poezja, która porusza….
W poezji dominują ostatnio mężczyźni, a wydawałoby się, że to kobiety mają patent na wrażliwość. Co Pani sądzi na ten temat?
Tak faktycznie jest. Na różnego typu zjazdach i spotkaniach w Związku Literatów Polskich dominują mężczyźni i często są to młodzi mężczyźni. Kobiety chętniej piszą prozę.
Jaki powinien być współczesny poeta?
Poeta powinien być wrażliwy i oczytany.
Dzięki Pani zaangażowaniu ukazało się kilka tomików wierszy ks. Jana Twardowskiego. Jak wspomina Pani ks. Jana?
Odegrał on wielką rolę w moim życiu., najpierw pokochałam jego poezję a potem jego jako człowieka. Był wielkim poeta, ale też i wielkim człowiekiem. Spotkanie z nim było dla mnie ogromnym szczęściem i miało ogromny wpływ na mnie. Jestem szczęśliwa, że dołączyłam do grona edytorów, którzy wydawali jego poezję.
Recenzenci określają Pani wiersz jako ciepłe, mądre, pisane ręką subtelnej kobiety lub jako dynamiczne utwory, przypominające krajobrazy po eksplozji. Czy są określenia, z którymi by się Pani nie zgodziła?
Rzeczywiście często określa się moje wiersze, jako erupcję emocji, ale pełne emocji są tylko te pierwsze, te późniejsze są bardziej dojrzałe, spokojniejsze.
Skąd czerpie pani inspiracje do swojej poezji?
Inspiracją mogą być relacje między mężczyzną a kobietą, jestem osobą, o dużej empatii, wyczuwam uczucia innych, które również przelewam na papier, inspiruje mnie wiara, przyroda, nadzieja..

Wywiad przeprowadziły: Katarzyna Dalecka i Natalia Maciak
(uczennice klasy dziennikarskiej

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s