Tagi

1 kwietnia przypada Międzynarodowy Dzień Ptaków, które od wieków inspirują i fascynują ludzi – są symbolem wolności, potrafią latać, pięknie śpiewać. Niestety, rośnie liczba zagrożeń, które powodują, że ich populacja się zmniejsza. Międzynarodowy Dzień Ptaków ma zwrócić uwagę na ten problem – zanim będzie za późno… » A my przygotowaliśmy kilka książek z literatury pięknej z ptakiem w tytule.

Arystofanes – Ptaki
Utwór najwybitniejszego komediopisarza starożytnej Grecji zawiera elementy satyry politycznej i obyczajowej. Dwaj Ateńczycy, Pistetajros i Euelpides, mając dość rodzinnego miasta, wybierają się na poszukiwanie idealnego kraju i państwa; taką idealną społecznością ma być królestwo ptaków, rządzone przez b. króla trackiego Tereusza, zamienionego w dudka.

 

Colleen McCullough – Ptaki ciernistych krzewów
Światowy bestseller australijskiej dziennikarki i powieściopisarki to historia tragicznej miłości młodej i pięknej Maggie oraz Ralpha, niezwykle przystojnego i ambitnego księdza, robiącego błyskotliwą karierę w Watykanie, na tle losów kilku pokoleń rodziny Cleary.   Na jej podstawie nakręcono seria TVl, który odniósł wielki sukces na wszystkich kontynentach.

William Wharton – Ptasiek
Akcja powieści toczy się w szpitalu psychiatrycznym, w którym przebywa Ptasiek główny bohater, weteran wojny w Wietnamie, w której udział był główną przyczynę jego choroby Ptaśka. Uznana za katatonię (rodzaj schizofrenii) ujawnia się u niego jako ucieczka w świat ptaków. Utwór Whartona ma wyraźną wymowę pacyfistyczną , skłania do refleksji nad prawdziwym wymiarem wojny, a jednocześnie ujawnia rozmiary ludzkiej wyobraźni jako formy obrony przed złem cywilizacji

Daphne Maurier – Ptaki
Opowiadanie angielskiej pisarki, autorki powieści historycznych i psychologicznych romansów sensacyjnych. Główny bohater, Nat Hocken, chcąc sobie dorobić,  pracuje na miejscowej farmie. Pewnego wieczora do domu, w którym mieszka ze swoją rodziną, wlatuje stado oszalałych ptaków. Natowi udaje się je zabić, a następnie przystępuje do zabezpieczania domu prze, jak informuje radio, plagą atakującego  Anglię ptactwa. Na podstawie opowiadania powstał jeden z najsłynniejszych filmów Alfreda Hitcocka, pod tym samum tytułem.

Ewa Nowak – Rezerwat niebieskich ptaków
Rodzina Sary Wieckiej, nastolatki z Warszawy, z dnia na dzień staje się bardzo bogata. Nagła zmiana statusu społecznego sprawia, że człowiek zaczyna zastanawiać się nad swoją przyszłością, Sara jednak, jak się wydaje, nie ma na to czasu. Seria miętowa to współczesna Polska: aktualne problemy, radości i tematy z życia tu i teraz.

 

Gloria Whelan – Bezdomny ptak
13-letnia Koli, jak wiele dziewczynek w Indiach, zostaje wydana za mąż. Nikt nie spodziewa się, że chłopiec, na którego padł wybór jej rodziców, jest nieuleczalnie chory. I że wkrótce Koli włoży białe szaty wdowy, a jej życie całkowicie się odmieni… Powieść otrzymała jedną z najbardziej prestiżowych nagród literackich w Stanach Zjednoczonych – National Book Award,

 

Wojciech Kałużyński – Niebieskie ptaki PRL-u
Ponury pejzaż peerelowskiej rzeczywistości zmieniał się w niekończący karnawał dzięki kolorowym postaciom, które na przekór zgrzebności tworzyły własne światy. Z czasem postacie te stawały się legendą, obrastały mitami, nierozerwalnie złączonymi z ich historią. Autor przywołuje tych najbarwniejszych. Opowiada o nich w anegdocie, weryfikuje mity z faktami, pokazuje miejsca, w których Zaczynając od początku lat 50. aż po lata 80. Na czele orszaku tańczą ci najbardziej znani: Marek Hłasko, Leopold Tyrmand, Zdzisław Maklakiewicz, Janusz Szpotański, Jan Himmilsbach, Agnieszka Osiecka, Janusz Głowacki, Marek Piwowski, Marek Nowakowski, Janusz Atlas, Piotr Skrzynecki i inni.

 

Źródła: http://www.kalbi.pl encyklopediateatru.pl, lubimyczytac.pl, Słownik literatury popularnej