Tagi

,

17 października 2019 r. ponownie gościliśmy w naszej bibliotece „ciekawego człowieka”. Tym razem, uczniowie klas humanistycznych, spotkali się z panią Dorotą Combrzyńską-Nogalą – łodzianką, polonistką, surdopedagogiem, autorką książek  dla dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

W czasie spotkania pisarka opowiedziała o początkach swojej twórczości, o tym, skąd czerpie pomysły do swoich utworów oraz zachęcała młodzież do próbowania swoich sił w pisaniu. Przeczytała kilka fragmentów powieści  Piąta z kwartetu i Skutki uboczne eliksiru miłości, szeroko komentując i wyjaśniając ich konteksty. Uczniów bardzo zainteresowała też praca pani Combrzyńskiej-Nogali  z dziećmi niesłyszącymi i niedosłyszącymi. Zadawali dużo pytań: czym konkretnie zajmuje się surdopedagog, w jaki sposób dzieci niesłyszące uczą się mówić i czytać, czym różni się język migowy od języka polskiego, jak zachowywać się w kontaktach z osobami z taką niepełnosprawnością, itp.

Piąta z kwartetu
Rozchwiana emocjonalnie, niedojrzała do roli matki Mariolka goni za miłością u boku kolejnego nieodpowiedzialnego osobnika. Jej córka Kasia przejmuje rolę opiekunki swojego dziwnego przyrodniego brata. Kolejne etapy życia bohaterów są ściśle związane z miastem – Łodzią, którego wielokulturowość jest jeszcze obecna w przestrzeni i życiorysach mieszkańców.

Skutki uboczne eliksiru miłości
Kiedy 13 grudnia generał ogłasza stan wojenny, tajniacy zatrzymują ojca i dziadka, a Jacek wraca poturbowany z ulicznej demonstracji – mama chłopaka postanawia wysłać go do babci, do Warty.W tym pozornie sennym miasteczku życie płynie wartko. Babcia szmugluje gazetki w kiosku Ruchu, nieodżałowana Wiktoria umiera i zostawia smutną wnuczkę Romkę samą, a ta, wraz z Jackiem, szuka eliksiru miłości – leku dla mamy pogrążonej w depresji.