Tagi

,

Bill Laws – 50 roślin, które zmieniły bieg historii
Pięknie ilustrowany przewodnik po roślinach, które wywarły największy wpływ na cywilizację ludzką. Znajdziemy tu zboża, zioła i przypraw wysoko cenione za właściwości lecznicze. Bogaty zasób informacji na temat historii, ekonomii i polityki sprawia, że każdy rozdział czyta się z wielkim zainteresowaniem.

 

Eric Chaline – 50 zwierząt, które zmieniły bieg historii
Pięknie ilustrowana książka, w której znajdziemy fascynujące opowieści o zwierzętach, które odegrały ważną rolę w ewolucji człowieka i współczesnego społeczeństwa, choć pozostają na marginesie historii. Znajdziemy tu konia, który już od IV w. wykorzystywany był na polu bitewnym, a także jedwabnika, który przez 5500 lat dawał człowiekowi włókno na ubrania.

Nathan H. Lents – Człowiek i błędy ewolucji
Autor, profesor biologii, wyjaśnia, że historia naszej ewolucji to nic innego jak jeden wielki zbiór pomyłek – a każda kolejna bardziej niezręczna, czasem wręcz bezlitosna. Ludzki organizm jest niezwykłą mozaika kompromisów. Zarazem jednak świadczy to o naszej wielkości, gdyż mając tak wiele wad konstrukcyjnych, stajemy się mistrzami w ich obchodzeniu.

 

Hilde Østby, Ylva Østby – Jak działa pamięć
Autorki szukają odpowiedzi na pytania: Czy możemy polegać na pamięci?, Czy można wytrenować pamięć?, Jak to się dzieje, że wspomnienia dzieci różnią się od wspomnień starszych? Opowiadają o fałszywych wspomnieniach, zapominaniu i klastrach pamięci.

 

 

Helen  Thomson – Nie do pomyślenia
Autorka przez lata jeździła po świecie i spotykała się z osobami mającymi rzadkie zaburzenia pracy mózgu. W efekcie powstał zbiór osobliwych historii życiowych, przedstawionych nie tylko z perspektywy lekarzy, lecz przede wszystkim osób, które postrzegają świat kompletnie inaczej niż reszta ludzi.

 

 

Adam Kay – Będzie bolało
Książka, którą powinien przeczytać każdy, kto planuje, lub już pracuje w publicznej służbie zdrowia –  zabawna, szokująca i poruszająca. Napisany po sześciu latach studiów i kolejnych sześciu pracy w szpitalu, dziennik młodego lekarza, powinien być lekturą obowiązkową dla kandydatów na medycynę

 

 

Jerzy Bralczyk i Lucyna Kirwil – Pokochawszy
Językoznawca i psycholożka – mąż i żona –  w rozmowie o wszystkim tym, co z miłością związane: romantycznych wyznaniach, zakochaniu i odkochaniu, seksie, kłótniach, listach miłosnych, czułych słowach, kiczu, rozstaniach i miłości dojrzałej. Spojrzenie na sprawy „miłości” pod kątem języka i emocji.

 

 

Julia Shaw – Oszustwa pamięci
Autorka – psycholog sądowy i autorytet w dziedzinie badań nad pamięcią – prezentuje zdumiewającą różnorodność sposobów, w jakie nasz mózg może być oszukany. W tej fascynującej i niepokojącej książce ujawnia,  w jak pokrętny sposób działa nasza pamięć. I prowokuje pytanie: ile tak naprawdę wiemy o sobie samych. Ale także daje nadzieję i pokazuje, jak możemy lepiej panować nad wspomnieniami, mając świadomość ich iluzoryczności.

 

Yuval Noah Harari – 21 lekcji na XXI wiek
Nowa książka autora światowych bestsellerów „Sapiens” i „Homo deus”, w której autor skupia się nie na przeszłości ani na możliwej przyszłości gatunku ludzkiego, lecz na problemach, w obliczu których stoimy obecnie. Jakie wyzwania stawia przed ludzkością teraźniejszość? Harari z właściwą sobie lekkością, w krótkich rozdziałach, omawia i analizuje zjawiska, które dziś definiują cywilizację homo sapiens i wpływają na jej losy.

 

Bartłomiej Grzegorz Sala – W upiornym laboratorium
Homunkulus, golem, potwór Frenkensteina, Mr Hyde i inni. Autor przenosi czytelnika w świat najbardziej intrygujących, ale i najmroczniejszych aspektów nauki i alchemii, dotyczących kreacji nowego życia.  Stanowi swoisty poczet istot stworzonych przez człowieka za sprawą magicznych zaklęć, kabalistycznych zabiegów, alchemicznych dociekań i naukowych eksperymentów, o których wspominają historyczne traktaty, spisane legendy, tajemnicze notatki oraz klasyczne dzieła literackie i filmowe.

Zródło: strony wydawnictw oraz informacje zaczerpnięte z okładek książek