Tagi

,

21 lutego obchodzimy Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego. Zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Jego data upamiętnia wydarzenia w Bangladeszu, gdzie w 1952 roku pięciu studentów uniwersytetu w Dhace zginęło podczas demonstracji, w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego. Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego.

Magdalina Mitrewa, Stanisław Dubisz – Mówcie, co chceta, czyli ściągawki  z wiedzy z polszczyzny i kultrze słowa
Kompendium wiedzy o polszczyźnie, rozumianej dwojako – jako język polski i jako kultura polska. Ukazuje różne aspekty funkcjonowania polszczyzny – język potoczny i gwary ludowe, język artystyczny i naukowy.\

Katarzyna Kłosińska – Skąd się biorą słowa?
Autorka, znana z radiowej Trójki, w przystępny i zabawny sposób wyjaśnia pochodzenie słów i związków frazeologicznych, a także zmiany, jakie w ciągu wieków zachodziły w ich formach i znaczeniach.

 

 

Zofia Sawaniewska-Mochowa, Włodzimierz Moch – Poradnik językowy. Polskie gadanie
Autorzy analizują zmiany dokonujące się we współczesnej polszczyźnie, zarówno w potocznej, jak i literackiej. Omawiają m. in. kwestie mody w języku, zapożyczenia, język reklamy i polityki, brutalizmy, żargon młodzieżowy, tabu w życiu i języku oraz polszczyznę regionalną.

 

Halina Zgółkowa, Tadeusz Zgółka – Językowy savoir-vivre
Praktyczny poradnik, jak w różnych sytuacjach i dla różnych potrzeb umiejętnie posłużyć językiem, by osiągnąć sukces towarzyski i zawodowy.

 

 

Anna Żółtak, Krystyna Holly – Słownik wyrazów zapomnianych, czyli słownictwo naszych lektur
Słownik powstał z myślą o młodych czytelnikach, zwłaszcza młodzieży sięgającej o klasykę literatury polskiej, aby ułatwić jej rozumienie czytanych tekstów. Przedmiotem opracowania jest starsza, często już niezrozumiała, warstwa leksyki języka polskiego, występująca w szkolnym kanonie lektur.