Tagi

Lucinda Riley – Dziewczyna na klifie
Dwie irlandzkie rodziny, cztery pokolenia kobiet i łącząca je tragiczna przeszłość. Przejmująca opowieść o poszukiwaniu własnych korzeni, o rodzinnych sekretach, o kłamstwach, krzywdach i rozstaniach, ale też o miłości i nadziei

 

 

Swiatłana Aleksijewicz – Wojna nie w sobie nic kobiety
Książka laureatki literackiej Nagrody Nobla z 2015 r. była gotowa już w 1983 roku. Dwa lata przeleżała w wydawnictwie. Autorkę oskarżono o pacyfizm, naturalizm oraz podważanie heroicznego obrazu kobiety radzieckiej. W okresie pieriestrojki książka prawie jednocześnie ukazywała się w odcinkach w dwóch rosyjskich została opublikowana w dwóch wydawnictwach. Łączny nakład wyniósł prawie dwa miliony

  Therese Oneill – Niedyskretnik
Przewodnik po czasach wiktoriańskich, odsłaniający tajemnice naszych prababek. Autorka z ogromnym poczuciem humoru pokazuje prawdę o czasach urzekających nas w książkach i filmach, opisuje potworne warunki sanitarne, opiekę medyczną podpierającą się myśleniem magicznym oraz obowiązujące obyczaje społeczne.

 

Olga Tokarczuk – Opowiadania bizarne
Pochodzące z języka francuskiego słowo „bizarre” znaczy: dziwny, zmienny, ale też śmieszny i niezwykły. Taka właśnie – zadziwiająca i wymykająca się wszelkim kategoriom – jest najnowsza książka Olgi Tokarczuk.Dziesięć opowiadań. Każde z nich toczy się w innej przestrzeni. Obecne w opowiadaniach elementy groteski, czarnego humoru, fantastyki i grozy unaoczniają, że w naszej rzeczywistości nic nie jest takim, jakim się wydaje.

 

Bob Batchelor – Stan Lee. Człowiek – Marvel
Biografia jednego z najciekawszych twórców świata komiksu, ojca najbardziej popularnych rysunkowych bohaterów, który dzięki ogromnym staraniom i niezwykłemu talentowi, już jako nastolatek został redaktorem Marvel Comics. To tam powstała Fantastyczna Czwórka czy Avengersi – najsłynniejsze postaci komiksowego świata, którymi fascynują się kolejne pokolenia czytelników.

 

Joan Linsay – Piknik pod wiszącą skałą
Piknik pod Wiszącą Skałą to subtelny i tajemniczy thriller, książka napisana niezwykle pięknym językiem, klimatyczna, nastrojowa. Na jej podstawie 40 lat temu powstał kultowy już film Petera Weiera. W tym roku zaś kilkuodcinkowy serial opowiadający historię uczennic pensji pani Appleyard.

 

 

David A. Carbonell – W pułapce niepokoju
Autor przystępnie tłumaczy, dlaczego stare, sztampowe strategie zwalczania lęku nie działają i czemu nasze wytężone wysiłki pozbycia się niepokoju zwykle kończą się porażką. Podpowiada, jak przerwać błędne koło zamartwiania się, spojrzeć na swoje lęki z dystansem i przechytrzyć własny mózg, by już nigdy nie wpaść w pułapkę niepokoju. Książka jest świetnym uzupełnieniem terapii, jest to także idealna lektura dla tych, którzy zadręczają się troskami jedynie od czasu do czasu.

 

Victoria Aveyard – Wojenna Burza
Czwarta część serii Czerwona królowa o rodach Czerwonych i Srebrnych, czyli poddanych i władcach.

 

 

 

Zack Davisson – Yūrei. Niesamowite duchy
w kulturze japońskiej

Książka o świecie duchów zajmujących tak ważne miejsce w japońskiej kulturze i religii. Autor zestawia dawne dokumenty i legendy z wytworami współczesnej popkultury, takimi jak horrory „The Ring” czy „Klątwa”. Poszukuje genezy fenomenu yūrei, jego znaczenia w Japonii i przyczyn rosnącej popularności na Zachodzie. Do treści poszczególnych rozdziałów nawiązują niesamowite opowieści o duchach zwane kaidan.

Catherine M. Pittman, Elizabeth M. Karle –
Zalękniony mózg

Publikacja niezwykła pośród wielu książek samopomocowych dla osób z zaburzeniami lękowymi. Autorki przedstawiają sprawdzone strategie walki z lękiem oparte na najnowszych badaniach w dziedzinie neuronauki. W zrozumiały sposób omawiają, w jaki sposób lęk powstaje w mózgu i pokazują, jak wykorzystać te informacje w praktyce. Uczą m.in., jak rozpoznawać i eliminować objawy nadchodzącej paniki, wyciszać lęk przed zaśnięciem czy modyfikować negatywne schematy myślowe – a tym samym odzyskać panowanie nad własnym życiem.

Lynda La Plante – Wdowy
Dolly, wdowa po Harrym, specu od włamań i napadów, odkrywa w skrytce bankowej szczegółowe zapiski dotyczące planowanego skoku. Ma do wyboru: przekazać je policji lub nachodzącym ją zbirom z konkurencyjnej szajki. Jest jeszcze trzecie, najbardziej szalone wyjście – przejąć działalność szefa gangu. Dobrze napisany kryminał, historia o kobietach w męskim świecie.

 

Iwona Kienzler – W oparach absyntu
Podkowiński niszczący własne dzieło w warszawskiej Zachęcie, młoda poetka Maria Komornicka, mająca poważne problemy z identyfikacją z własną płcią, zjawiskowa Dagny Juel-Przybyszewska, która rozkochała w sobie niemal cały artystyczny Kraków i arcyszatan modernizmu – Stanisław Przybyszewski, rozbijający małżeństwo swego przyjaciela Jana Kasprowicza – oto niektórzy bohaterowie tej książki o skandalach zarówno tych artystycznych, jak i obyczajowych, które do żywego bulwersowały opinię publiczną w okresie Młodej Polski.