Tagi

, ,

W roku 2018 przypada 100. rocznica przyznania Polkom praw wyborczych. Sejm RP ustanowił go Rokiem Praw Kobiet. Z tej okazji gościliśmy w bibliotece panią Ewę Jałochowską na spotkaniu  poświęconemu kobietom w nauce – Od Hypatii do Marii Skłodowskiej-Curie.
Gdzie zaczyna się nauka? Tam, gdzie ciekawość. „Nasz świat całe swe szczęście zawdzięcza szalejącej ciekawości kobiet” napisał Maksim Gorki. Tylko, że ciekawość nie była tym, czego od kobiet w patriarchalnym społeczeństwie oczekiwano.Ceniono u kobiet bierność, lojalność, pokorę, skromność.
Kobiety uzależnione były od ojca, brata a później męża. Przez większą część historii świata nie miały ani praw wyborczych, ani dostępu do edukacji. Kobietom nie wolno było podróżować, rysować z modela, nie wolno było studiować, uprawiać zawodów zastrzeżonych dla mężczyzn i z nimi rywalizować. Gdy zaczęły upominać się o swoje prawa, usłyszały, że nie mają do nauki predyspozycji. W 1900 roku profesorowie Wydział Prawa Uniwersytetu Jagiellońskiego, powtarzając popularny w świecie męskim argument, wydali oświadczenie, z którego wynikało, że kobiety ze względu na szczególne właściwości ich temperamentu i ich uzdolnienia umysłowego do uczenia się nie posiadają odpowiedniej kwalifikacji. Jak bardzo krakowscy profesorowie się mylili udowodniła Maria Skłodowska-Curie, dwukrotna laureatka nagrody Nobla i to w dwóch różnych dziedzinach. Do dziś jej postać, upór i konsekwencja dodają odwagi do walki o równe prawa, także do prawo do uprawiania nauki, kobietom na całym świecie.
Pani Ewa Jałochowska bardzo interesująco i żywiołowo zaprezentowała sylwetki kobiet – naukowczyń z różnych krajów na przestrzeni wieków. Swoją prezentację rozpoczęła od aleksandryjskiej matematyczki i filozofki z przełomu IV i V w. – Hypatii, ale pierwsze przekazy o kobietach parających się nauką sięgają  trzeciego tysiąclecia przed naszą erą. Uczniowie poznali historie niezwykłych kobiet, które wbrew wszelkim przeciwnościom, wynikającym z tradycji, religii ludzkich przekonań, realizowały swoje naukowe pasje. Pani Jałochowska opowiedziała m. in. o pierwszej znanej z imienia kobiecie związanej z nauką – Merit Ptah, która w starożytnym Egipcie pełniła funkcję głównego lekarza na dworze faraona, o Tapputi, jednej z pierwszych chemiczek na świecie, o koreańskiej księżniczce – astronomce Sonduk (zbudowane z jej inicjatywy obserwatorium uznawane jest za najstarsze w Azji), a także o innej astronomce – Marii Cunitz, która prowadziła obserwacje Wenus i Jowisza.Nie zabrakło również w prezentacji takich postaci, jak: Maria Sybilla Merian – twórczyni entomologii, która jako pierwsza zaobserwowała fazy rozwoju owadów, Émilie du Châtelet, francuska fizyczka i matematyczka, która ustaliła wzór na energię kinetyczną oraz Caroline Herschel, wybitna astronomka, pierwsza kobieta otrzymująca pensję za swoja pracę  naukową.
Duże ożywienie wśród uczniów nasza prelegentka  wywołała przytaczając różne wypowiedzi mężczyzn na temat możliwości poznawczych i intelektualnych kobiet Kartki z zapisanymi niesłusznymi i niesprawiedliwymi cytatami  ochoczo były unicestwiane głównie przez dziewczyny (ale nie tylko!).
Spotkanie było niezwykle interesujące i inspirujące do przemyśleń na temat roli kobiet  w nauce. Kobiety naukowczynie naprawdę zmieniają świat.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie klas I, a odbyło się ono w ramach projektu Spotkania literackie, dofinansowanego przez Powiat Legionowski z funduszy Powiat otwartych szans.
Ewa Jałochowska jest historykiem sztuki. Przez kilka lat pracowała jako redaktor w dziale kultury Redakcji Internetowej Polskiego Radia, pisała teksty poświęcone sztuce i kulturze do wielu czasopism popularnonaukowych. Napisała książkę Historia sztuki dla dzieci i rodziców. Rozmowy z Kajtkiem, opublikowaną w 2012 roku przez Wydawnictwo Bukowy Las, a także książki Duchy Singapuru (2014), nad którą pracowała w czasie rocznego pobytu w Singapurze. W 2018 roku ukazała się w Wydawnictwie Muza książka W cieniu sławy. Zapomniane rodzeństwa sławnych Polaków. Prowadzi warsztaty i spotkania poświęcone sztuce, wierzeniom i mitom z różnych części świata oraz różnych tradycji.