Tagi

, , ,

14 listopada 2018 r. odbyło się kolejne spotkanie
w ramach realizowanego przez bibliotekę szkolną projektu pt. Spotkania literackie dofinansowywanego przez Starostwo Powiatowe
w Legionowie.Tym razem gościem był pan Jarosław Górski – polonista, pisarz, krytyk literacki i kulturoznawca. Autor kilkuset artykułów popularyzujących różne dziedziny sztuki, książek eseistycznych o literackich obrazach męskości i dziecka oraz powieści obyczajowych.Pierwsza część spotkania poświęcona była dziecięcemu bohaterowi literatury i tym dziedzinom sztuki, które z literatury czerpią inspirację. Nasz gość zaproponował uczniom nowe odczytanie poszczególnych utworów światowej i polskiej klasyki, by pokazać przekonujący portret dziecięcego bohatera na przestrzeni wieków.
W drugiej części spotkania pan Górski zaprezentował książkę  Męska rzecz. Przyglądaliśmy się męskim bohaterom, uwięzionym w stereotypach i rolach społecznych, i temu jak radzą so­bie z życiowymi inicjacjami, z zadaniem stawania się mężczyzną. Zastanawialiśmy się co oznacza dla nas słowo – męskość? czym jest? czym się charakteryzuje? Przykłady bohaterów literackich wybrane zostały w taki sposób, by pokazać możliwie jak największe bogactwo męskich postaw i doświadczeń.
W spotkaniu wzięli udział uczniowie z trzecich klas licealnych.