Tagi

, ,

24 października 2018 r. trzydziestoosobowa grupa uczniów z naszej szkoły wzięła udział w wycieczce zorganizowanej przez nauczycieli bibliotekarzy w ramach realizacji  wieloletniego projektu Jestem świadomym i kulturalnym czytelnikiem. W tym roku odwiedziliśmy Bibliotekę Publiczną m. st. Warszawy popularnie nazywaną Biblioteką na Koszykowej oraz zwiedziliśmy Niewidzialna Wystawę.
Pani bibliotekarka, która oprowadzała nasza grupę przybliżyła uczniom historię powstania i ponad stu lat działalności Głównej Biblioteki  Województwa Mazowieckiego, jednej z największych bibliotek publicznych w Polsce, której zbiory liczą obecnie ok. 1,5 miliona woluminów. Młodzież miała okazję podziwiać oryginalną architekturę wnętrz biblioteki po remoncie, poznać podstawowe informacje o zbiorach oraz sposobach korzystania z dokumentów zgromadzonych w bibliotece. Zwiedziliśmy Czytelnię im. St. Kierbedziów, Czytelnię im. F. Czerwijowskiego oraz  Czytelnię im. W. Bartoszewskiego (czasopisma i varsaviana). Odwiedziliśmy również Muzeum Książki Dziecięcej.
Następnie młodzież zwiedziła Niewidzialną Wystawę – projekt kulturalno- edukacyjno – społeczny, mający za zadanie przybliżenie perspektywy postrzegania świata przez osoby niewidome i słabowidzące poprzez doświadczenie sytuacji z tym związanych. Naszymi przewodnikami w tej interaktywnej podróży w nieprzeniknionych ciemnościach były właśnie osoby niewidome i słabowidzące, które po zakończeniu zwiedzania zwróciły uczniom uwagę, w jaki sposób bezpiecznie pomagać osobom z dysfunkcją wzroku.
Przeniesienie się w ten wyjątkowy świat zrobiło na młodzieży niesamowite, magiczne wrażenie – w bezpośredni, namacalny sposób uczniowie mogli uzmysłowić sobie, jak wygląda życie, gdy wyłączy ten podstawowy dla postrzegania świata zmysł. Była to doskonała lekcja empatii.