Tagi

, ,

Przez trzy kolejne miesiące, tradycyjnie w ramach projektu Spotkania literackie, gościć będziemy w bibliotece szkolnej ciekawe osobowości świata literatury i kultury.
17 X 2018 r.  złożyła nam wizytę pani  Magdalena Nycz-Waller – orientalistka, arabistka i islamistka, filolożka i kulturoznawczyni. Absolwentka arabistyki na Uniwersytecie Warszawskim oraz  podyplomowych studiów z zakresu stosunków międzynarodowych i dyplomacji.  Studiowała i pracowała na Bliskim Wschodzie i w Austrii. Pani Magdalena posługuje się kilkoma językami obcymi, uczy literackiego języka arabskiego i polskiego jako obcego.
Tematem spotkania były szeroko przedstawione zagadnienia związane z życiem codziennym w krajach muzułmańskich zilustrowane przykładami zaczerpniętymi  z portali społecznościowych, stron internetowych komentujących różne aspekty kultury arabsko-muzułmańskiej oraz przeczytanymi przez naszego gościa fragmentami arabskiej literatury. Pani Nycz-Waller zwróciła szczególną uwagę na bardzo charakterystyczną dla kultury arabsko-muzułmańskiej różnorodność tego mało znanego dla nas świata oraz przenikanie się tradycji i elementów współczesnych. Młodzież miała również okazję zobaczyć przykłady arabskiej kaligrafii, spróbować wypowiedzieć kilka słów w niełatwym arabskim języku oraz interpretować mądre, arabskie przysłowia. W spotkaniu wzięły udział klasy humanistyczne i dwujęzyczne.
Spotkanie dofinansowane z funduszy projektu Powiat otwartych szans.