Tagi

10 października obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego.
„Pełny dobrostan fizyczny, psychiczny i społeczny człowieka” – tak zdrowie psychiczne definiuje Światowa Organizacja Zdrowia (WHO). Warto zwrócić uwagę, ze zdrowie psychiczne nie jest jednoznaczne z brakiem choroby psychicznej. W życiu każdego człowieka przychodzą trudniejsze momenty, kiedy jest “ciężko na duchu”. Jest wiele czynników, które mogą wpływać na gorszy samopoczucie. Ważne jest, aby zwracać uwagę na m.in takie objawy jak obniżony nastrój, długotrwały smutek, zmęczenie, lęk. Są to nieuniknione stany, jednakże dobrze jest nie lekceważyć ich, gdyż utrzymujące się dłużej tego typu objawy mogą prowadzić do rozwinięcia się chorób psychicznych. W bibliotece szkolnej posiadamy sporo książek, które mogą pomóc Wam  zrozumieć różne stany swojej psychiki i jak sobie z nimi radzić. Zapraszamy!

Suzanne O’Sullivan – Wszystko w twojej w głowie
Przedstawione w książce historie siedmiorga pacjentów mogą się wydawać nieprawdopodobne, ale – jak pokazują badania – nawet u co trzeciej zgłaszającej się do internisty występują objawy niemające fizycznej przyczyny. To opowieść o zaburzeniach, które wciąż stanowią zagadkę dla współczesnej medycyny, sekretach, które kryją się w naszych głowach.

 

Jan Otto-Ottoson – Życie bez lęku
Wszyscy przeżywamy lęk, który pojawia się w różnych sytuacjach. Często jednak brakuje nam wiedzy  o tym, w jaki sposób lęk się rodzi, jak się wyraża  i jak łagodzić jego występowanie. Czytając tę książkę możemy nauczyć się rozpoznawać ten typ lęku, który odczuwamy. Zdobywając wiedzę na ten temat, możemy bardziej efektywnie pracować nad lękiem.

 

Ron Potter- Efron – Życie ze złością
Autor ukazuje jak złość niespostrzeżenie wdziera się w nasze życie, jak zaczyna dyktować swoje prawa, narzuca zachowania, a my biernie podporządkowując się jej tracimy stopniowo poczucie własnej wartości, bliskich, przyjaciół. W książce znajdziemy konkretne rady i wskazówki, jak radzić sobie w różnych sytuacjach, jak osiągnąć to, czego chcesz, w sposób bezpośredni, konkretny i uprzejmy.

 

Phlip G. Zimbardo – Nieśmiałość
Książka jest próbą odpowiedzi na pytania: Co to jest nieśmiałość i jak sobie z nią radzić? Zawiera wiele cennych rad i propozycji pomagających w przezwyciężaniu nieśmiałości. Autor w sposób niezwykle atrakcyjny łączy psychologiczną analizę nieśmiałości z prezentacją typów osobowości i czynników zewnętrznych sprzyjających jej powstawaniu.

 

Robert L. Leachy – Lekarstwo na zmartwienie
Bestseller przetłumaczony na 9 języków, uznany za jeden z ośmiu najlepszych poradników samopomocowych wszechczasów. Autor krok po kroku wyjaśnia, jak szczegółowo zidentyfikować źródła dręczących nas lęków, zmierzyć się z nimi, odzyskać spokój i zacząć się cieszyć życiem.

 

Żródła: kalbi.pl, lubimyczytac.pl.,  okładki książek