Tagi

, ,

Pod koniec października 38 uczniów naszej szkoły uczestniczyło w wycieczce zorganizowanej przez nauczycieli bibliotekarzy w ramach realizacji  wieloletniego projektu Jestem świadomym i kulturalnym czytelnikiem. Tym razem zaprosiliśmy młodzież do Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego  oraz Centrum Pieniądza NBP.
W BUW-e pani przewodniczka opowiedziała uczniom o historii, architekturze, zbiorach oraz sposobach korzystania z uczelnianej książnicy, a następnie oprowadziła po najciekawszych jej zakamarkach. Jak zwykle, nowoczesność przestrzeń i ciekawa architektura  biblioteki zrobiła na uczestnikach duże wrażenie. Ładna pogoda pozwoliła nam na jesienny spacer po uniwersyteckich ogrodach, skąd młodzież podziwiała piękną panoramę prawobrzeżnej Warszawy.
Następnie udaliśmy się do Centrum Pieniądza NBP. Ta nowoczesna placówka obejmuje 16 sal ekspozycyjnych, kilkaset multimediów i tysiące unikatowych eksponatów. Całość wystawy podzielona jest na trzy ścieżki tematyczne;
A – Pieniądz z historią w tle
B – Pieniądz we współczesnym świecie
C – Bank i pieniądze
Zwiedzenie ekspozycji poszerzyło wiedzę uczniów nt. kształtowania się pieniądza i systemów pieniężnych w Polsce, procesu powstawania współczesnych monet i banknotów oraz obiegu pieniądza niematerialnego, a także znaczenia giełdy w gospodarce. Poznali również historię banków oraz ich funkcje, jakie spełniały one od XIX w. do dzisiaj.
W skarbu każdy mógł wziąć do ręki sztabkę złota i sprawdzić, ile waży, a widok miliona w dzisięciozłotowych banknotach  na długo pozostanie nam  w pamięci!

Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu dofinansowanego przez Starostę Powiatu Legionowskiego Powiat Otwartych Szans.