Tagi

,

klub-pickwicka-charles-dickens7 lutego przypada 205. rocznica urodzin Charlesa Dickensa, najpopularniejszego pisarza wiktoriańskiej Anglii, pisarza „czułego serca”, wrażliwego na przejawy krzywdy społecznej. Urodziny w biednej rodzinie, wcześnie został zmuszony do przerwania edukacji i pracy zarobkowej (w wieku 10 lat). Wiele utworów Dickensa ma charakter autobiograficzny (np. Dawid Copperfield i Wielkie nadzieje).

W swoich utworach atakował niesprawiedliwe sądownictwo, wyzysk i obojętność, potępiał wynaturzenia szkolnej edukacji, podejmował temat prostytucji). Bohaterem większości jego powieści jest dziecko- zwykle prześladowane, wykorzystywane przez dorosłych (Oliver Twist, Dawid Copperfield).

Najsłynniejszą powieścią Dickensa do dziś pozostaje Klub Pickwicka –utwór łączący w sobie cechy powieści obyczajowej, satyry, farsy, a nawet romansu łotrzykowskiego. Opublikowany w 1836 roku z miejsca stał się bestsellerem oraz zapoczątkował nawet modę na pewne pickwickowskie wyrażenia i rekwizyty.

Opracowano na podstawie Literatury powszechnej Jana Tomkowskiego, Warszawa 1995.

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz

Zapisz