Tagi

,

W pierwszy grudniowy dzień 35-osobowa grupa gimnazjalistów i licealistów wraz z nauczycielami bibliotekarzami pojechała na wycieczkę do Warszawy.
Pierwszym punktem programu było Biblioteka Narodowa. Młodzież zapoznała się z historią i współczesnością najważniejszej polskiej książnicy, zasadami jej funkcjonowania, poznała drogę gromadzonych materiałów bibliotecznych – od wydawnictwa do czytelnika oraz najnowocześniejsze metody konserwacji księgozbioru.

Spore wrażenie zrobiły na uczniach przytoczone przez prelegentkę liczby: 10 mln zgromadzonych materiałów (nie tylko książek), ok. 500-700 tytułów dziennie przyjmowanych do biblioteki z egzemplarza obowiązkowego, 800 zatrudnionych pracowników, nie tylko bibliotekarzy, ale także ludzi różnych profesji, mi. in. chemicy i informatycy. Po prelekcji młodzież zwiedziła czytelnie: ogólną i muzyczną oraz informatorium.

Następnie uczniowie udali się do Muzeum Niepodległości, gdzie uczestniczyli w warsztatach Wyrwać murom zęby krat.  W ich trakcie poznali realia życia codziennego PRL-u, narzędzia propagandy ówczesnej władzy oraz różne strategie oporu artystów, działaczy oraz zwykłych ludzi przeciwko  cenzurze i inwigilacji w kontekście kulturowym i społecznym.  Za materiały źródłowe do analizy posłużyły fragmenty filmów dokumentalnych, nagrania oraz teksty piosenek rockowych z lat 80.
Wycieczka odbyła się w ramach realizacji projektu dofinansowanego przez Starostę Powiatu Legionowskiego – Jestem świadomym i kulturalnym czytelnikiem.