Tagi

,

W bieżącym roku szkolnym Ministerstwo Edukacji Narodowej za jedno z najważniejszych działań podejmowanych w szkołach  uznało  upowszechnianie czytelnictwa oraz rozwijanie kompetencji czytelniczych wśród dzieci i młodzieży. Z badań przeprowadzonych w 2015 r.  przez Bibliotekę Narodową wynika że 63% Polaków nie przeczytało w ubiegłym roku ani jednej książki. W naszej szkole sytuacja czytelnictwa nie wygląda tak dramatycznie, ale uświadamianie młodzieży, jak ważny w życiu jest kontakt z książką, należy do priorytetowych działań nauczycieli bibliotekarzy.W ubiegłym miesiącu  rozpoczęliśmy akcję – Czytam sobie, czytam Tobie.
W pierwszym tygodniu każdego miesiąca na godzinach wychowawczych będziemy czytać przez 15-20 minut wybrane teksty z literatury polskiej i obcej. W październiku uczniowie liceum poznali debiutanckie opowiadanie Marka Hłaski – Pierwszy krok w chmurach, a gimnazjaliści – opowiadanieIreny Matuszkiewicz – Bal przebierańców.W listopadzie zaproponowaliśmy opowiadanie noblistki  z 2007 r. Doris Lessing – Lot oraz fragment powieści Katarzyny Ryrych pt. Król.
Następne wspólne spotkanie z literaturą odbędzie w dniach 12-14 grudnia i będą to teksty związane ze świętami Bożego Narodzenia.